U17

Your Players Account is your landing spot for Team Communication, Schedules, Rosters and Coaches Contact info.  Log into your account and scroll to Players Activities – click on team details and you can see your players calendar, roster, coach info as well as contact/message team members.

Team Roster

# Last Name First Name Position Grad School Name Committed
6 Bell Isabella Middle 2019 BLYTHEWOOD HIGH SCHOOL University of Kentucky
36 Dagenhart Madison Setter 2019 Statesville High School
23 Ellis Emma Left 2019 Charlotte Catholic Purdue University
19 Hester Tori Left 2020 West Rowan High School
11 Howard Skyy Middle 2019 Mallard Creek UNC Chapel Hill
33 Mitrovich Maylen Setter 2021 Sullivan Middle School
13 Peck Carly Left 2019 Providence High School
1 Sharpe Chasidy Libero 2019 South Iredell High School Wofford College
12 Weber Taylor Left 2019 Covenant day
28 Young Maggie Middle 2019 Marvin Ridge High School Wingate University

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/20/18 1/21/18 K2 Elite Invitational Seiverville, TN
2/2/18 2/4/18 Nashville Qualifier Nashville, TN
2/17/18 2/18/18 Charlotte AAU Grand Prix Charlotte, nc
2/24/18 2/25/18 Beast of the Southeast Atlanta, NC
3/10/18 3/11/18 Mid-Atlantic Power League Raleigh, NC
3/30/18 4/1/18 Big South National Qualifier Atlanta, NC
4/6/18 4/8/18 JVA World Challenge louisville, KY
4/28/18 4/29/18 K2/Kiva Invite Knoxville, TN
5/5/18 5/6/18 Charlotte JVA Challenge Davidson, NC
6/2/18 6/3/18 JVA Summerfest Columbus Ohio
June AAU Nationals

Team Roster

# Last Name First Name Position Grad School Name Committed
4 Barnes Morgan Middle 2019 William A Hough HS
1 Bing Sidney Setter 2020 Gaston Day School
8 Burrowes Emiah Left 2019 Sun Valley High School
33 Fagala Micah DS 2019 Piedmont high
68 GRUBBS HANNA Middle 2019 FORT MILL HIGH SCHOOL
34 Guerra Teagan Middle 2019 cuthbertson
3 Kinsch Evelyn Middle 2019 East Lincoln
20 PERCOCO Isabelle Middle 2019 South Meck
52 Shealy Gabrielle Right 2019 Cox Mill High School
39 Sisco Maddie Left 2019 Home School Belmont Abbey
9 Xayavong Lauren Libero 2019 Maiden High School

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/20/18 1/21/18 K2 Elite Invitational Seiverville, TN
2/3/18 2/4/18 Queen City Classic Charlotte, NC
2/17/18 2/18/18 Charlotte AAU Grand Prix Charlotte, NC
2/23/18 2/25/18 Beast of the Southeast (18’s USA Division) Atlanta, NC
3/3/18 3/4/18 17B SAVL (alternate to MAPL )
3/10/18 3/11/18 Mid-Atlantic Power League (Wait List) Raleigh, NC
3/30/18 4/1/18 Big South National Qualifier Atlanta, NC
4/6/18 4/8/18 JVA World Challenge Louisville, KY
4/28/18 4/29/18 K2/Kiva Invite Knoxville, TN
5/5/18 5/6/18 Charlotte JVA Challenge Charlotte, NC
6/2/18 6/3/18 JVA Summerfest Columbus, OH
June AAU Nationals Orlando, NC

Team Roster

# Last Name First Name Position Grad School Name
26 Axton Ella Middle 2019 Fort Mill H.S.
22 Boyce Caroline Right 2019 Carmel Christian School
2 Burnette Mary Left 2019 Piedmont High School
29 Cranor Kaylah Middle 2019 Indian Land High
20 Curtis Hope Libero 2019 Lake Norman Charter High School
27 Drayton Taylor Left 2019 Northwestern High School
49 Gonzalez Ana Libero 2019 Palmas
39 Guin Grace Middle 2019 Weddington High School
41 Hardwick Autumn Middle 2019 Fort Mill High School
10 Nielson Karlie Left 2019 Highland School of Technology
30 Urbanski Mackenzie Setter 2019 Myers Park

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/13/18 1/15/18 Winter Bump Spartanburg, SC
1/27/18 1/28/18 K2 Wilderness in the Smokies Severville, TN
2/3/18 2/4/18 Queen City Classic Charlotte, NC
2/17/18 2/18/18 Charlotte AAU Grand Prix Charlotte, NC
3/3/18 3/4/18 SAVL Spring Madness Various
3/30/18 4/1/18 Big South National Qualifier Atlanta, NC
4/14/18 4/15/18 Greensboro AAU Super Regional Greensboro, NC
5/5/18 5/6/18 Charlotte JVA Challenge Charlotte, NC
5/19/18 5/20/18 South Carolina AAU Grand Prix (Upward) Spartanburg, SC
6/2/18 6/3/18 JVA Summerfest Columbus, OH
June AAU Nationals Orlando

Team Roster

# Last Name First Name Position Grad School Name
25 Blake Taylor DS 2019 Clover High School
31 Coppage Abbey Middle 2019 South Meck High School
32 Crocker Claire Not Sure 2020 Carmel Christian School
42 CUSHING Emily Setter 2019 South Meck
37 Davis Brianne Middle 2019 Bessemer City High School
13 Johnson Ashlee Right 2019 Charlotte Catholic
47 Owens Kendall Right 2019 Community School of Davidson
21 Pruitt Sallie Reid Libero 2019 South Mecklenburg
54 Zangmeister Jessie Setter 2019 Arborbrook Christian Academy

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/6/18 Carolina Regional
1/27/18 1/28/18 k2 Wilderness at the Smokies Seiverville, TN
02/06/18 02/07/18 Queen City Classic Charlotte, NC
2/24/18 Carolina Regional
03/03/18 03/04/18 SE Pre Qualifier Knoxville, TN
03/24.18 03/25/18 Dixie Classic Hendersonville

Team Roster

# Last Name First Name Position Grad School Name
15 Ajanovic Ayla Right 2020 Weddington
14 Bender Katie Middle 2019 Providence High School
38 Bowman Meredith DS 2019 Gaston Day School
40 Hall Lauren Right 2019 Charlotte Catholic
18 Hoffman Kate Libero 2019 Community School of Davidson
34 McNeilly Sarah Left 2019 Carmel Christian
35 McNeilly Emily Setter 2020 Carmel Christian
7 O’Rourke Erin Setter 2019 Rock Hill High School
5 Smith Olivia Left 2019 Charlotte Catholic
50 Swanson Savannah Libero 2019 South Point high school

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/6/18 Carolina Regional
1/27/18 1/28/18 k2 Wilderness at the Smokies Seiverville, TN
02/06/18 02/07/18 Queen City Classic Charlotte, NC
2/24/18 Carolina Regional
03/03/18 03/04/18 SE Pre Qualifier Knoxville, TN
03/24/18 03/25/18 Dixie Classic Hendersonville

Team Roster

# Last Name First Name Postion Grad School Name
1 Adkins Carson Left 2019 Concord High School
48 Guevara Diana Libero 2019 Mallard Creek High School
17 Mayfield Breanna Libero 2019 Northwest Cabarrus High
44 Meltzner Rachel Left 2019 CFA
51 Pracht Jordan Middle 2019 Homeschool
59 Stapleton Emma Middle 2019 Covenant Classical
53 Swart Ashley Setter 2019 Hickory Ridge High School
60 Wann Kyndall DS 2019 Hickory Ridge
61 Weems Maili Not Sure 2019 Mount Pleasant High School
62 Wiggins Elyssa Right 2019 Hickory Ridge High

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/13/2018 1/15/2018 Winter Bump Myrtle Beach, SC
1/20/2018 1/21/2018 K2 Klub Clash Charlotte, NC
2/3/2018 2/4/2018 Queen City Classic Charlotte, NC
2/10/2018 2/11/2018 Peak Performance Challenge Charlotte, NC
3/11/2018 Carolina Regional Tournament TBD
3/24/2018 3/25/2017 Dixie Classic – Club Hendersonville, SC
3/30/2018 4/1/2017 Big South National Qualifier Atlanta, NC
4/14/2018 4/15/2018 Greensboro AAU Super Regional Greensboro, NC

Team Roster

# Last Name First Name Postion Grad School Name
24 Benito Delaney Right 2019 Parkwood High
43 Donahue Montana Left 2019 Marvin Ridge High School
63 Edwards Kaycee Right 2019 Sun Valley High
64 Geygan Delaney Not Sure 2019 Parkwood
12 Humphreys Madyson Middle 2019 Parkwood High School
16 Lane Skylar Libero 2019 Grace Academy
45 Morgan Malayna Left 2019 Parkwood
46 Munday Emma Setter 2019 Union Academy
55 Ribinson Madison Right 2019 Butler High School
56 Scruitsky Autumn Middle 2019 Union Academy
58 Shea Morgan Libero 2019 Porter Ridge

Tournament Schedule

Start Date End Date Tournaments Location
1/13/2018 1/15/2018 Winter Bump Myrtle Beach, SC
1/20/2018 1/21/2018 K2 Klub Clash Charlotte, NC
2/3/2018 2/4/2018 Queen City Classic Charlotte, NC
2/10/2018 2/11/2018 Peak Performance Challenge Charlotte, NC
3/11/2018 Carolina Regional Tournament TBD
3/24/2018 3/25/2017 Dixie Classic – Club Hendersonville, SC
3/30/2018 4/1/2017 Big South National Qualifier Atlanta, NC
4/14/2018 4/15/2018 Greensboro AAU Super Regional Greensboro, NC